Bamya ve Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

2319

Bamya , kışın en çok tercih edilmesi gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Ancak özellikle ülkemizde çokta sevilmeyen bir yiyecektir. Yüksek oranda lif içerir. Bamya’nın düzenli tüketimi sağlık açısından birçok fayda sağlar. Besin değeri yüksek olan bamya K vitamini açısından oldukça zengin olup,bunun yanı sıra vitamin C, A ve E vitaminlerini yüksek miktarda içerir. Ayrıca kalsiyum, bakır, demir ve magnezyum bakımından da zengindir. Potasyum hazinesi olan bamya ayrıca sodyum, tiamin piridoksin, selenyum ve piridoksin içerir. İçerdiği yoğun değerli besinler ve vitaminler sayesinde bamyanın sağlık açısından çok çeşitli faydaları vardır.

Bamya’nın Faydaları

Bamyada yer alan Lifler, özellikle sindirim sistemi ve diyabet sorunları için ciddi faydalar sağlar. Özellikle folat içeriği, bebeklerin sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Bu nedenle hamile kadınların bamya tüketmesi önerilir. Ayrıca, astım ve kronik hastalıklar gibi birçok tehlikeli hastalığa karşı korur ve bu hastalıkların gelişme riskini azaltabilir.

Sindirim Sistemini Korur

Yüksek oranda lif içerir, özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır. Liflerin yardımıyla bağırsak hareketini artırır ve birçok sağlar faydaları gelen kilo kaybı gelişme riskini azaltmaya kolon kanseri .

Diyabeti Önleyebilir

Lif bakımından zengin olduğu için bamya diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Gebelik Sorunlarını Azaltır

Bamyanın folat deposu olması gebelik sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. İçerisinde yüksek miktarda Folat bulunur. Hamilelik sırasında bu özelliği nedeniyle kadınlara bamya tüketmesi tavsiye edilir.

K Vitamini Deposudur

K vitamini açısından çok zengindir, bu özelliği sayesinde bamya kanın pıhtılaşma sorununu ortadan kaldırabilir, ayrıca K vitamini kemik sağlığı için önemlidir.

Astıma İyi Gelir

Çok şaşırtıcı bir şekilde bamya astım için iyidir . Kronik astım tanısı alan kişilere bol miktarda tüketmeleri önerilir.

Sindirimi Kolaylaştırır, Kabızlığı önler

Araştırmalar bamyanın sindirim sistemini çalıştırdığını ve bağırsakları koruduğunu göstermiştir. Bamya, kabızlık sorunlarını çözebilecek bağırsak hareketlerini aktifleştiren zengin bir lif karışımı sağlar.

Güneş Işınlarının Zararlarından Korur

Bamya’nın doğrudan güneş ışınlarının zararlarından koruduğunu söyleyemeyiz, ancak güneş ışınlarının neden olduğu hasar ve zararları giderebilir . Bu yüzden yaz aylarında bamya tüketiminin cilt sağlığı için çok önemli faydaları vardır.

Kolon Kanserini Önlemede Yardımcı Olur

Bamyada yer alan besin değeri yüksek maddelerin , kolon kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir. Kolon kanseri genellikle sindirim sistemlerinde ortaya çıkar. Bu nedenle bamya bu sorunu engelleyebilir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Düzenli tüketildiğinde çiğ veya pişmiş bamya obezite sorunlarını önemli ölçüde azaltabilir. Sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo vermek isteyen insanlarda meydana gelebilecek beslenme eksikliğini de ortadan kaldırabilir.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Bamya kolesterol seviyesini dengeleme yardımcıdır.. Ek olarak, besleyici maddeler kalp sağlığını dolaylı olarakta korur.

Cilt Sağlığını Korur

Bamya ve C vitamini içeren besinler cilt sağlığı için hayati öneme sahiptir. C vitamini cildin yaşlanmasını yavaşlatırken aynı zamanda dokuyu güçlendirir. Bamyadaki gıdalar ayrıca cilt pigmentasyonunun önlenmesine yardımcı olur. Cildinizi gençleştirmek ve hasarları onarmak için ciddi fayda sağlar .

Saç Sağlığını Korur, Güçlendirir

Genel olarak bamya , kafa derisi, kaşıntılı kafa derisi problemlerinin sağlığını korur ve kepek problemlerini ortadan kaldırabilir. Buna ek olarak, genel olarak sağlıklı ve parlak bir saç görünümü verebilir.

Kuru ve zayıf saçlarınız varsa bamyayı kaynatın ve saçınızı suyla yıkayın , bu uygulama sorunu büyük ölçüde çözer. Bamya saç kremi olarak da kullanılabilir . Bamya kuru ve kaşıntılı saç derisi için mükemmel bir nemlendiricidir. Bamya saçınızı yumuşatır ve nemlendirir.

Saç Sağlığı için Keten Tohumunun Faydalarını buradan okuyabilirsiniz.

Bamyanın Diğer Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci arttırır.
  • Göz sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır, yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilecek görsel sorunların ortaya çıkma riskini azaltır.
  • Aneminin (kansızlığın) tedavisi olduğu düşünülmektedir.
  • Diyabet önleme özelliği olduğu bilinir.
  • Düzenli bamya  tüketimi, diş eti hastalıklarına iyi gelebilir  birçok tehlikeli hastalık riskini azaltır.

Bamya Çiçeğinin Faydaları

Bamya çiçeği , kehribar çiçeği olarak da bilinir. Bu çiçek kurutulur ve çay olarak hazırlanır ve bu şekilde tüketilir. Bu çiçeğin Hindistan kökenli olduğu ve ülkemizde de büyüdüğü biliniyor

Faydaları

• Kan şekeri dengelemeye yardımcıdır

• Mineraller, bileşenler ve vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynar. Vücudun hastalıklara karşı mücadelede gücünü arttırır.

• Enflamasyonu ve bulaşıcı hastalıkları hafifletir.

• Özellikle idrar yolu, mide ve bağırsak iltihapları için iyidir.

• Bağırsak hareketlerini artırabilir, kabızlığı giderebilir ve bağırsaklardaki zararlı bakterileri gidermeye yardımcı olabilir.

• İyi kolesterol seviyesini yükseltir ve aynı zamanda kolesterol seviyesini sağlıklı bir seviyede tutar.

• Diyabet için faydalı olduğu düşünülüyor.

• Kan hücrelerinin sağlığına katkıda bulunur ve kanın temizlenmesine yardımcı olabilir.

• Sivilce ve yüzünüzde ortaya çıkan benzer problemler için iyi olabilir.

Bamya çiçeği çay ile tüketilir ve hazırlanması kolaydır.

  • Bunun için haşlanmış bir bardak kaynar suda 6-7 dakika bekletilir.
  • Karışım ılık olduğunda, daha fazla verim elde etmek için bal veya limon suyu eklenebilir.
  • Kaynar suya bal eklenmesini önermiyoruz ,
  • Çünkü bal, sıcak suda özelliklerini kaybeder .Bu sayede bamya çiçeği tüketimi aynı zamanda sinir sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olabilir, strese karşı mücadeleyi de arttırır.

Bamya Tohumunun Faydaları

Bu tohum bamyadan elde edilir ve doğrudan sağlığa yararları hakkında çok fazla bilimsel bilgi yoktur .

Bamya tohumu çiçeğinde olduğu gibi çay olarak ta tüketilebilir.

Doğal olarak evde ve temiz bir ortamda hazırlanmanızı öneririz. Bamya tohumunun faydaları diğer bamya ürünlerine benzer.

• Sindirim sistemi sağlığını korur , kalp ve damar hastalıkları gelişme riskini azaltır.

• Kabızlık sorunlarını ortadan kaldırabilir ve sinir sistemine katkıda bulunabilir .

• Kan sağlığı ve özellikle de kan hücreleri için faydalı besinler içerir.

• Bağırsak hareketini arttırır, kilo kaybını kolaylaştırır.

• Cilt, saç sağlığı ve göz sağlığı için gerekli olan birçok vitamin, bileşen ve mineral içerir .

• Kemik sağlığını korur ve kemik yapısını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bamya’nın Zararları / Yan Etkileri

Her yaş için tüketilmesi sağlıklı bir besindir ve sağlık açısından bir risk oluşturmaz.Sadece aşırı tüketim nedeniyle bazı yan etkileri olabilir, bu yüzden özellikle bamya çiçeği ve bamya tohumu tüketiminde tüketim miktarı dikkate alınmalıdır.

Hamilelik ve hamilelik sırasındaki olumsuz etkileri hakkında yeterli bilgi yoktur. Tüketim miktarları hakkında doktorunuza danışmanızı öneririz.

Arama Sorguları: Bamya tohumu faydaları, bamya tohumu nasıl kullanılır, bamya tohumu, bamya tohumu fiyatı, Bamya tohumunun faydaları, bamya faydaları, Bamyanın faydaları, Bamya suyu