Basur’a Ne İyi Gelir?

5

Halk dilinde “Basur” olarak bilinen bu rahatsızlığın tıp dilindeki ismi “Hemoroid” olarak adlandırılmaktadır. Makat kısmında oluşan sivilcemsi tarzı şişme meydana gelince siz de Hemoroid’e yakalandınız demektir. Hemoroid’in oluşmasındaki en büyük etkenler kabızlık, hamilelik ve aşırı zorlama sonucunda oluşan şişkinlik tarzındaki rahatsızlıklar diyebiliriz. Aslında acı yiyen herkesin yakalandığı bu rahatsızlık uygulanan yöntemler ile rahat bir şekilde tedavi edilebilir. Bu yazımızda bununla alakalı bilgilerden bahsedeceğiz.

Bol Sıvı Gıdalar Tüketmeye Çalışın

Hemoroid’in en güzel tedavisi bol bol sıvı gıda tüketilerek yapılan tedavidir. Şunu da hatırlatmakta fayda var, hemoroid iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Bahsettiğim tedavi dış hemoroid rahatsızlığı geçirenlerin uygulaması gereken tedavidir. Kabızlık hemoroidin bir numaralı dostudur. Kabızlığı atlatmanız için aslında sizlere sıvı gıdalar tüketmenizi öneriyoruz. C vitamini bol meyve ve sebze yiyerek kendinizi rahatlatmaya çalışın.
Rahatsızlığım Devam Ediyor, Ne yapmalıyım?
Yukarıda bahsettiğim tedavi yöntemini uyguladınız ve herhangi bir değişiklik olmadı. O zaman size iyi verebilecek tavsiyemiz bir doktora gözükmeniz olacaktır. Doktor gözetiminde verilen ilaçlar internet üzerinden araştırıp kullandığınız ilaçlardan daha tesirli ve etkili olacaktır. Rahatsızlığınız ilerlediyse mutlaka bir doktora gözükmelisiniz. Aksi taktirde bağırsak kanserine kadar gidebilir.

Hemoroid Olmamanız İçin Tavsiyeler

  • Gün içerisindeki beslenme tarzınızı değiştirmelisiniz. Bol bol zeytinyağlı ve lifli içecekler tüketmelisiniz.
  • Günlük yediğiniz kırmızı et miktarını azaltmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bol karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmanız gerekmekte. Pizza, makarna, Hamburger tarzı fastfood ürünleri tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
  • Dış hemoroid rahatsızlığı olan bireylerin fazla oturmaktan kaçınması gerekmektedir. Fazla oturacak bir işte çalışıyorsanız eğer, fazla oturmamanızı ve hareket halinde olmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Doktora başvurmaktan korkmayın. Haklımızın çoğu bu rahatsızlığından dolayı doktor başvurusundan çekinmektedir. Tıpta ayıp olmadığını bir kez daha sizlere hatırlatmak isteriz.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız ki aktardığımız bilgiler sizler için faydalı olmuştur. Hemoroid konusunda verdiğimiz tavsiyelere uyduğunuz sürece herhangi bir rahatsızlığınız kalmayacak. Eğer hala devam ediyorsa her defasında bahsettiğimiz gibi doktorunuza başvurmayı unutmanızda fayda var. Sağlıklı günler diliyoruz.