Beyninizi ve Hafızanızı Güçlendirmenin 20 Kolay Yolu

1444

Hafızayı Güçlendirmek İçin 20 Harika Yol

Beyin gücünü arttırmanın en iyi yollarından bazıları, müzik dinlemek, stresi azaltmak , iyi uyku, daha fazla egzersiz yapmak, başkalarına öğretmek, yeni ilgi alanları bulmak, beyin jimnastikleri yapmak, okumak, rutinlerden kurtulmak, el ile yazı yazmak, seks yapmak, kereviz , çikolata , polen , ıspanak , pancar , muz , ceviz ve zerdeçal yemek.

Beyin ve Hafızayı Güçlendirmenin Önemi

Milyonlarca yıl boyunca, insanlar ve atalarımız beynimizin mucizevi işleyişinden yararlandı. Kendini tanıma, akıl yürütme, mantık, hafıza, bilgi birikimi ve diğer beyin aktivitelerinin bizi bugün bulduğumuz yere getirdi. Ancak hiçbirimiz beynimizi bir çok etkinliğe bağlı olarak yüksek kapasitelerde kullanamıyoruz. Bu nedenle bazı aktiviteler yaparak beynizimi ve dahası hafızamızı güçlendirmek bizim elimizde.Besinlerin doğru tüketerek, beynimizi hasara karşı koruyabilir ve beyin kaslarını sürekli olarak “esneterek”, bilişsel yeteneklerimizin sağlam kalmasını sağlayabiliriz. Zihinsel sınırlarımızı davranışsal, psikolojik, diyetsel ve fiziksel alışkanlıklarla bile zorlayabiliriz. Gücünü artırmak için bu 20 önemli ipucuya daha yakından bakalım!

Beyin ve Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

Egzersiz Yapmak

Fiziksel olarak çalışmak ve beyninizin işlem gücünü arttırmak arasında kesin bir bağ vardır. Egzersiz yaptığınızda ortaya çıkan endorfinler , kan akışından enerji seviyelerine kadar her şeyi olumlu yönde etkileyebilir. Bu da özellikle egzersiz bitiminden sonraki 30-60 dakika içinde beyninizi güçlendirmeye başlar.

Kereviz Yemek

En az bilinen beyin besinlerinden biri olan kereviz, nörodejenerasyonun önlenmesiyle doğrudan bağlantılı bir bileşik olan luteolin ile doludur . Bu güçlü madde, beyindeki inflamatuar sitokinleri inhibe ederek bunu yaşla ilişkili hafıza kaybının başlamasını yavaşlatabilir.

Su İçmek

Su, insan sağlığının önemli faktörüdür ve bu nedenle de bryin vr hafıza için önemli bir rol oynar! By sulu vücudumuzu tutarak , beynimizin tam kapasite ile çalışmasını sağlayan, uygun metabolik fonksiyonu ve hücre ve organ sistemleri boyunca dengeli bir enerji dağılımını sağlar. Susuz kaldığında, kognitif fonksiyonun önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

Bitter çikolata

Çikolata mükkemmel tadının yanında beyniniz için de harika bir yiyecektir. İçerisinde Kafein ve teobromin gibi maddelerin bulunan bitter çikolata kısa süreli bilişsel gücü arttırabilir. Ayrıca kakao antioksidan içerir .

Beyni Egzersizi Yapmak

Beyin egzersizleri, bulmaca çözmek ve diğer zorlayıcı zihinsel aktiviteler hafızayı güçlendirerek unutkanlığı azaltır.

Muz Yemek

Muzlar her zaman bir beyin gıdası olarak bilinir. çünkü esas olarak potasyum bir damar genişletici, kan damarlarındaki sıkışıklığı azaltır ve kan akışını arttırarak bu da oksijenleşmeyi artırır. Muzdaki yüksek potasyum seviyeleri beynimizin her köşesini aktif hale getirebilir.

Yeni İlgi Alanları Bulmak

Yeni uğraş ve hobiler bulmak bilişsel gerilemeyi önlemenin en iyi yollarından biridir. Bunlar ile uğraşmak Alzheimer hastalığı ve bunama gibi durumları geciktirebilir . Plak ve serbest radikaller beyne saldırdığında, zihinsel yolları kapatırlar ancak yeni konular ve ilgi alanlarını takip ederek, beyni yeni şeylere uyarlamak ve “düşünmek” için zorlamak, sinirsel bağlantılar ağını güçlendirir ve zihninizi güçlü tutar.

Ispanak Yemek

İçindeki yüksek miktarlarda bulunan nitratlar, diğer radikallerin beyin üzerindeki etkilerine karşı koruyan diğer antioksidanlar ve esansiyel besinlerle birlikte bulunurlar. Aynı zamanda tümörleri ve kanser gelişimini de önleyebilirler .

Yeterli Uyku Almak

Vücudumuzun dinlenmeye ihtiyacı var, ve aklımızı da öyle. Özellikle zihinsel stresli bir aktivite yaptıktan sonra (bir sınava girmek veya karmaşık bir konuyu tartışmak), beynimizin yeniden toparlanması ve yeniden doldurulması için zamana ihtiyacı vardır. Çalışmalar, bir insanın iyi dinlendiğinde konsantrasyon , odaklanma ve bilgi tutmanın çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. Örneğin gün içinde az bir uyku çekmek bunu sağlayabilir.

Polen Yemek

Polen yemek özellikle “normal” gibi gelmeyebilir, ama eğer polenleri diyetinize ekleyebiliyorsanız, amino asitler, protein ve diğer eşsiz mineraller , beyninizin dayanıklılığını ve kapasitesini artırabilir , böylece gün içinde zihinsel enerji seviyenizin yüksek kalmasını sağlar.

Stresi Azaltmak

Stresli olmak , vücutlarımızı bir sürü tehlikeli bileşikle doldurabilir . kronik stres, hormonların vücudumuzda sürekli olduğu ve beyni tüketebileceği ve hatta ona zarar verebileceği anlamına gelir. Örneğin, , beynin kısa süreli belleğinden sorumlu alan olan kortizol seviyeleri hipokampüsü olumsuz etkileyebilir . Başka bir deyişle, eğer stresli iseniz, günlük yaşamınızdaki şeyleri unutacak ve düzgün bir şekilde hatırlayamayacaksınız!

Pancar Yemek

Pancar tüketildikten sonra nitritlere dönüştükten sonra, bu bileşikler vücuttaki inflamasyonu azaltmaya, kan damarlarını güçlendirmeye ve beynin oksijenlenmesini teşvik etmeye devam ederek, fonksiyon ve işlem gücünün artmasına neden olur.

Kitap Okumak

Okumanın popülaritesi azalıyor gibi gözüküyor, ancak kendinizi yeni fikirlere maruz bırakmanın, yeni bilgileri korumanın ve konsantrasyon becerilerinizi geliştirmenin en iyi yollarından biri kitap okumaktır.

Ceviz Yemek

Beyin, vitaminler , mineraller ve omega yağ asitleri de dahil olmak üzere , sağlıklı kalmak için bir dizi maddeye ihtiyaç duyar . Ceviz zararlı serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koyan E vitamini ve yağ asitleri bakımından zengin bir yiyecektir. Her gün bir avuç ceviz yemek hem enerji verecek hemde beyninizi güçlendirecektir.

Rutinleri kırmak

Hayatınızın belirli bir rutine düştüğünü hissediyorsanız, beyniniz aynı şekilde hissedecek, enerji ve dikkati aynı düzenli konulara yönlendirecek, yeni fikirleri ve kavramları keşfetmek için asla kendini yormayacaktır. Bu rutinlerinizi kırmak, yeni deneyimler dinmek ve aynı işleri farklı yollardan yapmak zihninizi güçlendirecektir.

Zerdeçal

Çoğu ot ve baharat , gıdaları tatlandırmak için kullanılsa da, zerdeçal gibi özel olanların çok sayıda kullanım alanı vardır. Örneğin, zerdeçal , hafızayı ve bilişi arttıran ve ayrıca daha ciddi komplikasyonları önleyebilen, inflamasyonu azaltan aktif içerik olan curcumin içerir .

Müzik dinlemek

Araştırmalar müzik dinlemenin beyni uyarmanın en basit ve en etkili yollarından biri olduğunu göstermiştir . Müzik, beynimizin benzersiz kısımlarını etkiler ve diğer aktiviteleri yaparken müzik dinlemek, onu çok görevli olmaya zorlar ve her iki etkinlikte de yer alır.

Elle Yazı Yazmak

Bu modern bilgisayar, telefon ve tablet çağında el yazımı modası geçmiş gibi gözüküyor, ancak bir şeyleri elle yazmanın, onu beyninize ve belleğinize yapıştırmaya yardımcı olur . Bu nedenle, el ile not almak tekrarlamaya, beyni ayrıca çalıştırmaya ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

Gülmek

Gülmek , endorfinleri vücuda salmanın harika bir yoludur ve çalışmalar kahkahaların yaratıcılığı canlandırdığın göstermiştir . Özellikle çok yorgun ya da beyin yorgunluğu hissediyorsanız, bir tebessüm edin ve vücudunuzdaki normal kimyasalların beyin gücünüzü artırmasına izin verin!

Sex Yapmak

Sex yapmak vücut dengesini korurken güçlü bir hafızaya sahip olmanında diğer bir yoludur. Düzenli bir cinsel aktivite beyninizin yanında vücudun diğer fonksiyonlarına da iyi gelir.