Düzenli Egzersiz Yapmanın İnanılmaz Faydaları

1270

Fiziksel aktiviteyi arttırmak ve sağlıklı bir şekilde yaşamınızı uzatmak için egzersizin önemi büyüktür. Aktif olarak düzenli vücut egzersizleri yapmak kalp sorunlarını, diyabeti , yüksek tansiyonu, sırt ağrılarını , osteoporozu, menapozu eklem ağrılarını, obezite ve hatta bazı kanser türleri gibi büyük kronik hastalıkları önleyebilir.


En iyi şekilde sağlıklı yaşamak için, tıp uzmanları insanlara haftada en az 2 ila 3 kez asgari yarım saatlik egzersiz yapmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Egzersizin sağlığa yararlarından bazıları fiziksel ve zihinsel sağlığa katkı sağlamasıdır. Düzenli fiziksel aktiviteler bağışıklık sistemini güçlendirir ve kandaki şeker seviyesini düzenler. Kemiklerin normal işleyişi ve osteoporoza karşı korumasına destek verir. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve hatta kanser risklerini azaltır. Dengeli bir diyet ile birlikte günlük egzersizler, genel sağlığınız ve sağlıklı yaşam için oldukça faydalıdır. Amerikan Spor Tıbbı Koleji’ne göre , her gün 30 dakikalık bir egzersiz programı, bir kişinin formda kalmasını sağlayabilmektedir. Yani kilo verme ve dengede kalmak için her gün mutlaka yarım saat kadar egzersiz yapmalısınız.

Gerçekten Sayılan Fiziksel ve Zihinsel Faaliyetler:

Çoğu insan, sadece hareket etmenin veya sadece açık hava sporları yapmanın sağlıklı bir egzersiz olabileceğini düşünmektedir. Ancak raporlar, ev temizliği, tempolu yürüyüş , çim biçme, süpürme, çamaşır yıkama, bulaşık yıkama gibi düzenli sıradan aktivitelerin bile egzersiz sayılabileceğini ve size faydalı olduğunu söylemektedir. Asıl amaç hayatınız boyunca aktif olmaktır.

Fiziksel olarak formda kalmak için spor salonuna gitmeniz veya maratona hazırlanır gibi hazırlanmanıza gerek yok. Zihinsel aktiviteler, bazı çapraz bulmacaları çözmek, gazete okumak, çocuğunuza ev ödevlerinde yardımcı olmak veya hesap makinesi yerine aklınızda faturalarınızı hesaplama yapmakta bir zihinsel aktivitedir. Duke Üniversitesindeki Araştırmacılar düzenli bir fiziksel aktivitede olduğu gibi düzenli zihinsel egzersizler yapmanın depresyon tedavisinde yararlı olduğunu bulmuşlardır.

Günlük hayatınızda egzersiz sayılabilecek bir kaç aktivite:

  • Merdivenlerden yukarı yürümek.
  • Bir araç kullanmak yerine depolara yürümek.
  • Günlük ev işlerinin azami miktarını kendiniz, bir bakım görevlisi yerine koyun.
  • Bahçenize dikkat edin.
  • Sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkın ya da geç akşam yürüyüşü yapın.

Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları

Düzenli fiziksel aktivite yapmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Egzersizin sağlık yararlarından bazılarını aşağıda sizler için hazırladık.

Kalp Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olur

Düzenli fiziksel egzersiz kalp kaslarını güçlendirir, kötü kolesterol seviyelerini düşürür, kalbe giden kan akışını iyileştirir ve çeşitli kalp rahatsızlıklarını önler.

Obeziteyi Önler

Günlük egzersizler, vücut yağını önemli ölçüde azaltır, fazla kaloriyi kullanır ve genellikle vücudun aşırı kilo almasını engeller.

Sırt Ağrısını Azaltır

Düzenli egzersizler, kas gücünü geliştirir, iyi bir duruş sağlamanıza yardımcı olur, yağ seviyelerini azaltır ve böylece sırt ağrısı ve ilgili rahatsızlıkaları engeller.

Daha İyi Uyumanızı Sağlar

Günlük düzenli egzersizler daha iyi ve kaliteli uyumanızı sağlar. Yorucu bir fiziksel egzersizden sonra vücut sıcaklığının artması uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Seks Hayatınızı İyileştirir

Günlük egzersizler, zinde kalmanıza yardımcı olabilir ve sıkıcı bir cinsel yaşamda olumlu sonuçlara neden olabilir . Egzersiz kan dolaşımını iyileştirir ve yatak odasında daha iyi performans göstermenizi sağlar. Son çalışmalarda düzenli olarak egzersiz yapan erkeklerin, erken noşalma gibi seksle ilgili sorunlara daha az eğilimli oldukları bulunmuştur.

Kanseri Riskini Azaltır

Bazı araştırmalar, günde bir saat egzersiz yapılmasının , her yaştan ve herhangi bir kilodaki kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini azalttığını göstermektedir  . Araştırma  ayrıca, fiziksel aktivitenin ve sağlıklı beslenmenin kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bunamayı Önlemeye Yardımcı olur

Düzenli egzersizler ile birlikte sağlı ve düzenli beslenme bunamaların önlenmesine yardımcı olur.

Zihninizi Rahatlatır

Eğer depresyonda yada kendinizi kötü hissediyorsanız, o zaman iyi bir fiziksel egzersiz turu beyin sinirlerini uyarabilir ve sizi rahat ve mutlu hissettirebilir. Bir egzersiz seansından sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz, çünkü mutluluk hormonu düzeylerinin artmasına yardımcı olur ve gereksiz stresleri azaltır .

Egzersiz yapmak, kendinizi bir spor salonuna gitmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez; Ev işleri yapmanız, merdiven inip çıkmanız, bahçede oyalanmanız ya da yakın mesafelere yürüyerek gitmenizde birer egzersizdir. Bu yüzden sağlıklı kalmak ve daha mutlu olmak için “Sadece hareket edin”

Sağlıcakla kalın…