Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

1015

Diğer sirke türleri gibi, elma sirkesinde de temel bileşen asetik asittir. Elma sirkesi, laktik, sitrik ve malik asitler ve bakteri gibi başka maddeler de içerir.

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

Araştırmalar elma sirkesinin (ve genel olarak sirkenin) sağlığınızı çeşitli şekillerde koruduğunu göstermiştir.


1) Kan Şekerini Kontrol Eder ve Diyabetin Önlenmesine Yardım Olur

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, nişastayı sindirmenize yardımcı olan ve makarna veya ekmek gibi nişastalı yemeklerden sonra daha az kan şekerini artıran enzimleri engeller. Dolayısı ile kan şekerinizi düşürür ve diyabetin önlenmesine yardımcıdır.

2017’de yayınlanan bir raporda , araştırmacılar yemekle birlikte sirke alımının etkileri üzerine yapılan klinik araştırmada sirkenin yemekten sonra kan şekeri ve insülin dalgalanmalarını azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Elma sirkesinin salatalarınızda mutlaka kullanın. Eğer diyabet hastalığını varsa kullanacağını miktarı mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanızı öneririz. Sirke diyabet için kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir ve gastroparezi gibi belirli sağlık sorunlarına sahip kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

2) Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Araştırmalar elma sirkesinin bir öğünden önce veya bir öğünde tüketilmesinin tok tuttuğunu göstermiştir. Japonya’da yapılan bir çalışmada, günlük düzenli olarak sirke tüketmenin obez olan yetişkinlerde vücut yağına etkilerini incelemiştir. 12 haftalık çalışmanın sonunda, sirke tüketen katılımcılar vücut ağırlığında bir ile iki kilo arasında kilo verdiğini göstermiştir. Vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi yağlanması, trigliseritler ve viseral yağları da azaltmıştır.

İnsanlar kilo verme amacıyla satılan elma sirkesi tabletleri kullanmaktadır. Elma sirkesi mutlaka suyla veya yemeklerde ve salatalarda kullanılarak yenmelidir. Elma sirkesi tableti kullanan kadınlar bir süre sonra boğazda şişkinlik yaşamış ve 6 ay kadar yutma zorluğu çekmişleridir. Bu nedenle mutlaka bu tür maddelerden uzak durup doğal elma sirkesi kullanılmalıdır.

3) Kepekleri Azaltır

Suyla seyreltilmiş elma sirkesini az miktarda saç diplerinize sürdüğünüzde kepekleri giderir, derideki kaşıntı ve pul pul dökülmeleri azaltır. Sirke içinde bulunan asetik asit, kafa derisinin pH dengesini değiştirebilir ve bu da kepeklenmeye neden olan ana etkenleri azaltır.

Elma sirkesini kafanıza sprey şeklinde suyla seyrelterek sıkın ve durulamadan önce 15 dakika kadar bekleyin. Bunu hafta 1 veya 2 defa yapabilirsiniz.

Saçınızı yıkayıp durularken, sirke kalıntılarının gözlerinize veya kulaklarınıza kaçmamasına dikkat edin. Elma sirkesi sürülmeden mutlaka suyla seyreltilmeli ve az miktarlarda kullanılmalıdır. Saçlarını boyalı ise saç boyanız akmasına neden olabilir.

4) Kaşıntılı Böcek Isırıklarını ve Sokmalarını Durdurur

Sivrisinek ısırıkları, zehirli sarmaşık veya denizanası sokmaları varsa, ısırıklara batırılmış zayıf bir elma sirkesi solüsyonu kaşıntı ve tahrişin giderilmesine yardımcı olabilir.


5) Hafif Güneş Yanıklarını Giderir

Hafif bir güneş yanığı için en yaygın öneri soğuk su kompresü, soğuk banyo, Aloe Vera jeli veya nemlendirici olsa da, bazı insanlar elma sirkesi kullanmayı tercih ediyor. Yanıklarınıza suyla seyrelterek kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi, cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle mutlaka bir bardak suya 5 damla şeklinde seyreltilerek kullanılmalıdır. Eğer güneş yanıklarınız çok ve şiddetli acılı ise kullanılmamalıdır.

6) Akne ve Sivilceleri Temizler

Elma sirkesi sivilce üzerine bir seyreltilerek döküldüğünde sivilce kurumasına yardımcı olabilir . Yüze uygulamadan önce mutlaka seyreltilmelidir, çünkü  yeterince sulandırılmazsa, ciltte yaralanmalara veya kimyasal yanıklara neden olabilir.

7) Boğaz Ağrısını Azaltır

Elma sirkesi belli bir karışımla içildiğinde yada gargara yapıldığında boğaz ağrısını hafifletir. Elma sirkesi içmek için bir çok tarif vardır.

Elma Sirkesi İçeceği Tarifi: bir bardak ılık suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Daha sonra bir tatlı kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz. (içerisinde kullandığınız ilaç veya bunlardan birine alerjiniz varsa kullanmamanız gerekir. Bu kanıtlanmış bir yöntem değildir. Çok miktarda sirke kullandığınızda boğazının tahriş olabilir.

8) Hazımsızlığı Giderir

Elma sirkesinin reflü ve kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunlarını hafiflettiği biliniyor. Mide ekşimesi için elma sirkesinin fazla asitli olduğu ve bazı mide ekşimesi semptomlarını tetiklediğine ve artırdığı düşünülmektedir. Mide ekşimeniz varsa kullanmadan önce doktorunuza başvurun.


Bazı kaynaklar kaşıkla alınmasını tavsiye ederken, elma sirkesinin asiditesi ağız, boğaz tahrişi veya yanıklara neden olabilir. Normal olarak bir bardak suyla seyreltilmiş veya yemekler sırasında salataya eklenerek alınan bir öğünde kullanılmalıdır.

9) Hıçkırığı Geçirir

Hıçkırıkları durdurmak için, bir çay kaşığı şekere bir kaç damla elma sirkesi damlatılarak kullanılabilir. (şeker hastalığı olanlar kullanmamlıdır.) Şekerin grenli dokusunun ve sirkenin ekşi tadının, hıçkırık refleksinin kontrolünden sorumlu olan boğazdaki ve ağzındaki sinirleri tetikler ve geçirir. Hıçkırıklarınız düzenli ve sürekli ise bunun altında yatan sebep başka bir hastalık olabilir. Bu nedenle önce doktora görünmek faydalı olacaktır.

10) Ayak Kokusunu Giderin

Elma sirkesi cildin pH değerini dengelemeye ve ayak kokusuna neden olan bakterilerle savaşır kokuyu önler.

Kullanılışı: Bir miktar elma sirkesi suya karıştırılır. Mendil, pamuk topları veya pamuklu bezler bu suya batırılarak suyu sıkılır ve ayak tabanı ile parmak aralarına sürülür.


Elma sirrkesini ayağınıza sürdüğünüzde sirke kokusu gelecektir. Bunu dikkate almayın, ayağınıza sürdüğünüz sirke kuruduğunda bu koku gidecektir. Son olarak asitlikten zarar görebilecek deri gibi malzemelerden yapılmış ayakkabılar giymemeniz iyi olacaktır.

11) Koltuk Altı Kokularını Önler

Seyreltilmiş elma sirkesi koltuk altında kokuya neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Suyla seyrelttiğiniz elma sirkesi çözeltisini ayakta olduğu gibi pamuk ve pamuklu bezlere damlatarak koltukaltınıza sürebilirsiniz. Bezi sıkmayı unutmayın. Fazla miktarda kullanırsanız koltukaltınız tahriş olabilir. Sirke kokusu kurudukça dağılacaktır.

Elma sirkesini sürdükten sonra ipekli giyecekler giymeyin, zira ipekli giyeceklerinize zarar verebilir.

ELMA SİRKESİNİN ÇEŞİTLERİ

Bildiğimiz elma sirkesinin yanında elma sirkesi tabletleri de yapılmıştır. Bunları kullanan birçok insan mevcuttur. Ancak

2005 yılında yapılan bir çalışma, sekiz marka elma sirkesi takviyesi tabletini test etti ve bileşenlerin etikette listelenen bileşenlerle uyuşmadığını buldu. Dahası, numunelerin kimyasal analizi yapıldığında tabletler gerçekten elma sirkesinden mi yapıldı yoksa benzer asitlerden mi yapıldığını araştırdı. Bu tabletler kesinlikle doğal ürünler olmayıp size zarar verecek ürünlerdir.

ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR

Önerilen kullanımların çoğu, vücuda uygulamadan önce elma sirkesinin seyreltilmesidir.Örneğin vücuda uygulanacaksa bir su bardağına 5 damla şeklinde kullanılabilir. Aksi halde hassas ciltlere zarar verir.

Kendiniz öncelikle çok fazla suyla deneyerek uygulayın. daha sonra sirke miktarını hafif hafif artırabilirsiniz.


ELMA SİRKESİNİN YAN ETKİLERİ

Elma sirkesi, çok sağlıklı bir üründür. Kullandığınız Elma Sirkesinin güvenli bir marka olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Elma sirkesi, aşırı miktarda kullanıldığında derinizi tahriş edebilir, yanma hissi verebilir.

Elma sirkesi, dişleri beyazlatmak veya nefesi tazelemek için bir ev ilacı olarak kullanılır ancak elma sirkesi içerisindeki asit diş minenize zarar verebilir ve oyuklara neden olabilir.

Dahili olarak alındığında, ACV azalmış potasyum seviyeleri, hipoglisemi, boğaz tahrişi ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu bir asittir (pH 7’den az olan bir asittir ve birçok elma sirkesi pH değeri 2 ila 3’tür) ve seyreltilmeden ve çok miktarda alındığında sindirim kanalında (boğaz, yemek borusu ve mide dahil) yanıklara ve yaralanmalara neden olabilir.


Aşırı elma sirkesi tüketimi kandaki potasyum seviyesini (hipokalemi) düşürür ve kemiklerdeki mineral yoğunluğunu azaltır.

Elma sirkesi, müshil, idrar söktürücü ilaç, kan inceltici ve kalp hastalığı ve diyabet ilaçları gibi belirli ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ve benzeri ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorla konuşmanız gerekmektedir.

Elma sirkesi, burun spreyi, sinüs yıkaması (Elma sirkesi burna çekmek) veya göz damlası gibi kullanılmamalıdır.

Her yazımızda olduğu gibi bilmediğiniz rahatsızlıklarınız olabilir. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka doktora gitmeniz, doktorlardan tavsiye almanız sağlığınız iyi çok daha iyi olacaktır.