Her Sabah 2 Bardak Su İçmenin İnanılmaz Faydaları

1745

Sabah kahvaltısı şüphesiz günün en önemli öğünüdür. Sabahları kahvaltıdan sonra en az 1 bardak su içmenin faydası hakkında çokça yazıldı ve söylendi. Ancak sabahları uyandığınızda aç karna 2 ve daha fazla bardak su içnein faydalarını bir çok araştırma ortaya koydu. Bizde sizler için bunları derledik.

Neden sabahları en az 2 bardak su içmelisiniz?

Sabahları 2 bardak su içmenin sağlığa olan faydalarından bahsetmeden önce, genel olarak su içmenin sağlık açısından faydaları hakkında daha fazla bilgi vermemiz daha iyi olabilir. Su, metabolizmanın işlem süreci sırasında vücut tarafından gerekli olan maddelerden biridir. Yeterli miktarda tüketilen su sağlıklı vücut metabolizmasının anahtarıdır ve yeterli miktarda su tüketilmeyen vücutta bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Sabah uyandığınızda, vücudunuz uyandıktan sonra birkaç saat boyunca açlık modunda olur. Bu nedenle sabahları aç karna tüketilen 2 bardak su çok iyi bir başlangıçtır.

Sabahları 2 Bardak Su İçmenin Sağlık Açısından Faydaları

Dikkat çekilmesi gereken önemli bir nokta, sabahları 2 bardak su içmek sadece susuzluğunuzu gidermekle kalmıyor, günlük hayatınızın her anını etkiliyor. Metabolizmanın yağlı yiyecek dışında çalışır ve enerji verir.

1.Vücudunuzu Nemli Tutar

Sabah uyandığınızda, susuzluk hissetmeseniz bile vücudunuz su ister çünkü uyandıktan sonra birkaç saat boyunca açlık hiddedersiniz. Sabahları içme suyunun başlıca sağlık yararları susuz kalmayı önlemek olduğundan, koşu veya koşma gibi sabah rutininizde en azından 2 bardak su içilmesi şiddetle tavsiye edilir .

2.Vücudunuzdan Toksinleri Atmaya Yardımcı Olur

Sabahları en az 2 bardak su içmek, idrar söktürür ve aynı zamanda vücudunuzdaki tüm toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Dışarıda birçok detoks ürünü olmasına rağmen en iyi ve güvenilir yol doğal yöntemlerdir.

3.Sindirime Yardımcı Olur

Uzmanlar sabah su içmenin mide sağlığını koruyabildiğini ve sindirime yardımcı olabileceğini belirttiler. Boş midede bulunan su mide deki  mideyi rahatlatarak sindirim süreciniz hızlanacak ve besinler en iyi şekilde emilecektir. Bu arada yavaş bağırsak hareketi nedeniyle oluşan rahatsızlıklar da önlenebilir.

4.Metabolizmayı İyileştirir

Vücudunuz toksinlerden arındığında ve sindirim sistemi optimal çalıştığında vücut metabolizması hızlanır. Metabolizma süreci sırasında, besin maddeleri optimum düzeyde emilirken, gereksiz maddeler vücudunuzdan atılır.

5.Kahvaltı Yapmanıza Yardımcı Olur

Sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Ancak çoğu insan sabahları uyandığında yemek yemeye istekli olmadığı için kahvaltıyı atlamayı tercih eder. Sabahları en az 2 bardak su içtiğinizde metabolizma çalışmaya başlayacağından açlık hissedebilir, bu nedenle keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

6.Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Halen en iyi kilo verme programını bulmak için çaresizce bir çok diyet programı ve spor deneyenler için sabahları iki bardak su içmek kilo sorununuzu kısa sürede çözebilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, su içmek metabolizmayı çalıştırır ve bu durum vücudunuzun alması gereken besin maddelerini emmek için hızlı kaloriyi yakacağı anlamına gelir.

7.Zihninizi Rahatlatır

Sabahları uyandığınızda kendinizi yenilenmiş hissetmeniz gerekiyor Ancak bazı insanlar için sabah uyanmak çok zordur. Uyandığınızda su içerseniz size enerji verir ve zihninizi rahatlatarak ayılmanıza ve dikkatinizi toplayarak odaklanmanıza yardımcı olur.

8.Cildinizi Gençleştirir

Sağlıklı ve genç bir cildin anahtarı, vücudun metabolizması normal hızda olduğunda olur. Yukarıda belirtildiği gibi su içmek cildinize ve cilt lekelerine neden olabilecek toksinler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur. Yani, sağlıklı ve parlak cilde sahip olmak istiyorsanız, daha fazla su içmeniz gereklidir.

9.Böbrek Taşını Önler ve Düşürür

Daha önce yukarıda yazdığımız gibi su içmek idrara çıkmanıza neden olur. Mesane en iyi bir şekilde çalışır ve mesane enfeksiyonu veya böbrek taşı gibi durumlara neden olabilecek toksinler ve mikropların atılmasına yardımcı olur. Böbrek taşını önlemek ve sağlıklı bir böbreğe sahip olmak için her zaman düzenli olarak su içmeyi unutmayın.

10.Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

İçme suyu ve bağışıklık sisteminin bağlantısı nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi korumanın en iyi yolu, vücudunuzu tüm toksinlerden uzak tutmaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, su, vücudunuzdan gereksiz maddeleri ortadan kaldırmada belirgin bir role sahiptir.

11.Migren ve Baş ağrısını Önler

Migren ve baş ağrısı dehidrasyonun iki erken semptomudur. Çoğu kişi baş ağrısını gidermek için ağrı kesicilerine bağımlı olmaktadır ancak gerçek şu ki baş ağrısına neden biyolojik sorunları su içerek ortadan kaldırabilir ve kimyasal ilaçlara bağımlı olmayabilirsiniz.

12.Enerji Verir

Sabahlar çoğu insan uykusunu alamamış bir şekilde uyanarak kendisini halsiz ve yorgun hissedebilir. ancak en az iki bardak su içtikten sonra vücudunuza anında enerji aldığınızı göreceksiniz. Bunun nedeni, suyun tüm vücuda oksijen dağılımını artıracak RBC üretimini uyarmasına yardımcı olmasıdır.

Uyarılar!

Sabahları 2 bardak su içmenin neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, endişeleriniz varsa, aşağıdaki listede size biraz bilgi verilebilir.

  • Yukarıda belirtildiği gibi, sabahları 2 bardak su içmenin hiçbir yan etkisi yoktur ancak 2 bardaktan fazla olması midenizde biraz huzursuz hissetmenize neden olabilir ancak yine de bu normaldir.
  • Soğuk su yerine ılık su içmek daha iyidir çünkü ılık su içmenin faydaları soğuk suyla karşılaştırıldığında daha fazladır.
  • Sabahları suya limon veya bal ilave etmek bazılarınız için daha iyi olabilir ancak mide sorunları olanlar için sade su içmek daha iyi gelir.

Unutulmaması gereken çok öenmli bir konu; su içmek için susamayı beklemeyin. Susuz kalmış vücudunuz suya ihtiyacı olduğunda hissettiğiniz susuzluk doğal bir tepkidir fakat su içmek için geç kalındığını gösterir. Bu nedenle su içmek için kesinlikle susamayı beklememelisiniz.

Sağlıklı günler dileriz.