kirazın faydaları nelerdir

Kirazın Faydaları Nelerdir?

1666

Yaz mevsiminde herkes sulu kırmızı kirazlar yemekten hoşlanır. Kirazlar uzun ve sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez bir meyvedir. Kirazlar yaşlanma karşıtı özelliklerinin yanı sıra, hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir . Kiraz, kanseri önlemeye de yardımcı olabilir. Kirazın Faydalarını, Kiraz sapının faydalarını Besin Değerlerini ve nasıl saklamanız gerektiğini sizler için derledik.  Kirazın ve kiraz sapının faydalarını aşağıda detaylı bulabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Kirazın Faydaları

  1. Uyku sorunlarını giderir, rahat ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olur
  2. Kilo vermeyi kolaylaştırır
  3. Tansiyonu düşürür
  4. Kalp hastalıkları ile mücadele eder
  5. Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır
  6. Saç ve cildinizi canlandırır
  7. Enerji verir
  8. Sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı giderir
  9. Bağışıklığı güçlendirir
  10. Gözlere İyi Gelir

1. Uyku Sorunlarını Giderir

Kirazlar, rahat ve huzurlu uykuyu kolaylaştıran melatonin adı verilen bir hormon içerir. Melatonin, beyindeki epifiz bezi tarafından üretilen bir hormondur. Uyuma ve uyanma döngülerinizi düzenlediği ve iç vücut saatini kontrol ettiği bilinmektedir. Kirazlar, iyi, rahat ve huzurlu bir uykuyu kolaylaştıran melatonin adı verilen bir hormon içerir.

2. Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Biraz kilo vermeyi planlıyorsanız, diyetinize kiraz eklemeyi unutmayın. Kirazlar düşük kalorilidir , yani bir fincan kirazın 100 kaloriden daha az olduğu anlamına gelir. Metabolizmanızı güçlendiren vitaminler bakımından zengindir ve toksinleri vücudunuzdan temizleyen ılımlı bir su içeriğine sahiptir.

3. Hipertansiyonu Düşürür

Kirazlar iyi miktarda potasyum içerir ve bu nedenle vücuttan fazla sodyum içeriğinin uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve kan basıncı seviyelerinizin korunmasına otomatik olarak yardımcı olan hem potasyum hem de sodyum miktarını dengeler.

4. Kalp Hastalıklarını ve Felç Riskini Azaltır

Antosiyaninler adı verilen kirazlarda bulunan antioksidanlar, kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesine, kan basıncının düzenlenmesine ve iltihaplanmaya neden olabilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Bu durum ise kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.

5. Yaşlanmayı Geciktirir

Kirazlar antioksidanlar bakımından zengindir ve antioksidanların cildin soluk görünmesine neden olan serbest radikallerle savaşır. Bu, cildinizin daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Kirazlar, cildinizin güneşin zarar görmesinden dolayı ortaya çıkabilecek koyu renkli lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Sadece kirazları püre haline getirin ve bir tutam zerdeçal ve bir tatlı kaşığı balla karıştırın . Bu macunu 10-15 dakika cildinize uygulayın ve sonra durulayın. Bu uygulama koyu renkli lekeleri azaltır ve cilt tonunuza canlılık verir.

6. Saç ve Cildinizi Canlandırır

Soluk ve cansız saçlarla mücadele mi ediyorsunuz? Kirazlar, saçların zarar görmesini ve kırılmasını önleyen ve saç derisinin nemli kalmasını sağlayan B Vitamini, C Vitamini ve E Vitamini içerir. C vitamini ayrıca cildinize doğal bir parlaklık ta verir.

7. Sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı giderir

Kirazlar doğada alkalidir. Vücudun asit içeriğinde bir artış olduğunda, kirazlar Ph seviyelerini nötralize ederek ve asitlik veya hazımsızlık gibi mide problemlerini önleyerek dengelemek için oldukça faydalıdır.

8. Enerji Verir

Kirazların en çok enerji veren meyvelerden biri olduğuna inanılmaktadır. Otomatik olarak dolaşımı kolaylaştıran ve enerji seviyemizi artıran kan hücrelerinin oluşturulmasında yardımcı olabilirler.

9. Bağışıklığı Güçlendirir

Serbest radikallerin zararlarına karşı korunmanın yanı sıra, antioksidanlar (C vitamini, karotenoidler ve flavonoidler) ayrıca bağışıklığı arttırır ve bizi özellikle kolon, idrar yolları, bağırsaklar ve boşaltıcı bakterilerden, virüslerden ve mantar enfeksiyonlarından korur. 2012’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kirazlar ayrıca artrit ve iltihaplanmanın önlenmesinde de etkilidir. Grip, ateş ve Gut hastalığına karşı da çok etkilidirler .

10. Gözlere İyi Gelir

Kirazdaki antioksidanlar, gözlerin sağlıklı kalmasında ve korunmasında güçlü bir rol oynayabilir. Gözleri, serbest radikallerin neden olduğu hasarlara, görme kaybı ve kuruluk gibi yaşlanma etkisi sonucu ortaya çıkan sorunlara karşı koruyabilirler. Ayrıca gözlerin gevşemesine, iltihabın azaltılmasına ve göz tansiyonunun dengelenerek korunmasına yardımcı olurlar.

Bu faydalardan dolayı, sezonun bu sulu meyvelerinden zevk almalı ve sonuna kadar faydalanılmalıdır. Herhangi bir ekstra hastalık durumunuz yoksa, günlük öğünlerinize yarım bardak kiraz ekleyebilirsiniz.

Kiraz Nasıl Saklanmalıdır?

Kirazlar narin meyvelerdir ve en iyi tadı alabilmek için doğru şekilde saklanması gerekir. Oda sıcaklığında tutulursa 2 gün içinde tüketilmeleri gerekir, aksi takdirde donuklaşmaya başlarlar ve yemek için sağlıklı olmazlar. Kirazlar buzdolabında dondurularak yaklaşık bir hafta saklanabilir. Bunları plastik bir kapta saklayın ve buzdolabına yerleştirin. Kirazlar sadece yemeden hemen önce yıkanmalıdır. Yıkama ve depolama, bozulmayı hızlandırır. Yıkanmamış kirazlar daima buzdolabında saklanmalıdır.


Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Uzun süredir bitkisel ilaç olarak kullanılan Kiraz sapı, idrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarının temizliği ve tedavisi için çay olarak kullanılır. Ayrıca idrar yollarında ve böbreklerde oluşan taşları kırmaya ve çıkarmaya yardımcı olur. Ancak, taşlar çok büyükse, çay tıkanmaya neden olabileceğinden önce doktora başvurmak gerekmektedir.

Kiraz sapları astım gibi kronik her türlü hastalıkla mücadelede etkili olmaktadır. Tansiyonu düşürdüğü ve kalbi güçlendirdiği bilinmektedir; Aynı zamanda kalp rahatsızlıkları için önleyicidir. 

Vişne saplarının çayı, zararlı yan etkiler olmadan hızlı ve sürekli kilo kaybına yardımcı olan metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur . Yağların erimesine yardımcı olarak kilo vermenize ve cildin şeklini ve elastikiyetini bozan selüliti ortadan kaldırır.

Çayın düzenli olarak içilmesi, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya, eklem ağrısını ve romatizmayı önlemeye yardımcı olur.


Kirazın Besin Değerleri (100 gram)
Besin Değer
Su [g] 82,25
Enerji [kcal] 63
Protein [g] 1.06
Toplam lipit (yağ) [g] 0.2
Karbonhidrat, fark olarak [g] 16.01
Elyaf, toplam diyet [g] 2.1
Toplam şekerler [g] 12.82
Kalsiyum, Ca [mg] 13
Demir, Fe [mg] 0,36
Magnezyum, Mg [mg] 11
Fosfor, P [mg] 21
Potasyum, K [mg] 222
Sodyum, Na [mg] 0
Çinko, Zn [mg] 0.07
C vitamini, toplam askorbik asit[mg] 7
Tiamin [mg] 0.03
Riboflavin [mg] 0.03
Niasin [mg] 0.15
B-6 Vitamini [mg] 0.05
Folat, DFE [µg] 4
B-12 Vitamini [µg] 0
A Vitamini, RAE [µg] 3
A Vitamini, İÜ [İÜ] 64
E Vitamini (alfa-tokoferol) [mg] 0.07
D Vitamini (D2 + D3) [µg] 0
D vitamini [IU] 0
K Vitamini (filokinon) [µg] 2.1
Yağ asitleri, toplam doymuş [g] 0.04
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış[g] 0.05
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış [g] 0.05
Yağ asitleri, toplam trans [g] 0
Kolesterol [mg] 0
Kafein [mg] 0