Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

1288
Mide bulantısı, huzursuzluğa yol açan, kararsız bir mide hissi ve genel bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı aşırı sıcaklardan, migrene kadar birçok farklı nedenleri olabilen yaygın ve nahoş bir sıkıntıdır.

Bu makale, bulantı hissini hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ipuçları verecektir size.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısının birçok farklı nedeni olabilir ve tamamen önlenmesi bazen mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, bulantı hissi aşağıdaki yöntemlerden bazıları kullanılarak hafifletilebilir:

1. Zencefil

Zencefil mide bulantısını azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Araştırmalar, zencefilin  hamilelik ve kemoterapiden kaynaklanan bulantı ve kusma semptomlarının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir . Nispeten az yan etkisi vardır ve antiemetik ilaçlar kadar etkili olabilir. Taze zencefil yemeklerde kullanılabilir veya direkt olarak yenebilir. Ayrıca zencefili zencefil çayı yaparak da kullanabilirsiniz.

2. Nane

Nane limon Özellikle Türkiye’de mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir. Nane içeren sıvılar tüketmek mide bulantısına iyi gelebilir.

3. Sporcu İçecekleri

Araştırmaya göre, elektrolit içeren spor içeceklerinde bulunanlar maddeler mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir .

4. Protein

Araştırmalarda, karbonhidratlardan ziyade protein bakımından zengin yiyecekler bulantıının azaltılmasında etkili olduğu görülmüştür.

5. Tarçın

2015 yılında yapılan bir çalışmada , tarçının , adet ağrısından kaynaklanan mide bulantısını azaltmada yardımcı olabileceği bulunmuştur. Tarçını direk olarak tüketeceğiniz gibi çayınızda, suyunuzda ve bazı tatlılarda kullanabilirsiniz.

6. Gazlı içeceklerden kaçının

Kola, gazoz ve soda gibi gazlı içecekler şişkinliğe ve mide bulantısına neden olabilir.

7. Su İçmek

Bulantıya kusma eşlik ediyorsa, düzenli olarak küçük yudumlu su alarak  susuz kalmamanız gerekmektedir. Tuzlu ve karbonatlı yiyecekler yemek veya şekerli bir içecek içmek, kusma sonucu kaybedilen şeker ve tuzların yenilenmesinde yardımcı olabilir.

8. Baharatlı Yiyeceklerden Kaçının

Mide bulantısını azaltmak için BRAT diyeti önerilebilir.

Diyete bağlı kalmak mide bulantısını azaltmaya yardımcı olacaktır. Tatları güçlü olan yiyecekler mideyi daha fazla açabilir.

Örneğin, BRAT diyeti genellikle gıda zehirlenmesi veya enfeksiyon belirtilerini hafifletmek için kullanılır .

Muz , pirinç, elma püresi ve tosttan oluşur .

9. Öne Eğilmeyin ve Karnınızı Ezmeyin

Bazı günlük aktiviteler ve bunun gibi durumlar da mide bulantısını artırabilir. Öne eğilmekten kaçınmak, mide üzerindeki baskıyı azaltabilir ve semptomları iyileştirebilir.

10. Dik Oturun

Vücudu dik tutmak, sindirimi destekleyebilir ve mide bulantısının geçmesine yardımcı olabilir.

11.Daha Az Hareket Edin

Çok fazla hareket etmek, özellikle ani veya yoğun olması durumunda mide bulantısını kötüleştirebilir.

12. Nefesinizi Kontrol Edin

Araştırmalar , yavaş ve sabit bir hızda alınan derin nefeslerin bulantı hissini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kontrollü nefes alma teknikleri ile mide bulantısının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

13. Bilek Akupunkturu

2009 yılında yapılan araştırmaların, bilek akupunkturunun ameliyat sonrası mide bulantısını azaltmada yardımcı olabileceğini buldu. Tam netlik olmasa da akupunktur yaptırmak mide bulantısından kurtulmanıza yarımcı olabilir.

14. Kusma

Kusma, mide bulantısına gıda zehirlenmesi veya alkolün neden olduğu durumlarda, mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, bu genellikle yalnızca kısa süreli rahatlama sağlayacaktır ve daha sonra bulantıyı daha da kötüleştirebilir.

15. Aromaterapi

Birçok insan aromaterapinin mide bulantısına yardımcı olabileceğine ve limon, lavanta, papatya ve karanfilin fayda sağlayacağına inanır. Bazı çalışmalar , özellikle nane aromaterapisinin mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bununla birlikte, 2012 yılında yapılan bir araştırma, izopropil alkol bazlı aromaterapinin mide bulantısını azaltmada etkili olduğunu, ancak nane yağı için kanıt bulunmadığını tespit etti. Yazarlar aromaterapinin yararlı olduğu, ancak antiemetik ilaçlardan daha az etkili olduğu sonucuna varmıştır.

16. Temiz hava

Bir pencere açmak veya dışarıya çıkarak temiz hava almak mide bulantısı hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

17. Antiemetik İlaçlar Kullanılabilir

Kusma ve bulantı semptomlarının tedavisinde yardımcı olmak için antiemetik ilaçlar önerilebilir.

Bunlar, mide bulantısı veya kusma hissini azaltmaya yardımcı olabilecek bulantı önleyici ilaçlardır. Genellikle hareket hastalığı veya enfeksiyonun neden olduğu bulantı veya kusma semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Yaygın yan etkiler şunlardır

 • Ağız kuruluğu
 • yorgunluk
 • hazımsızlık
 • iştahta değişiklikler
 • huzursuzluk

Pek çok farklı antiemetik ilaç türü vardır ve her birinin farklı yan etkileri olabilir. Bu nedenle ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora başvurunuz.

MİDE BULANTISININ SEBEPLERİ

Mide bulantısı, kusma dürtüsü eşliğinde, midede rahatsızlık hissi veya rahatsızlık hissidir. Bulantı sıklıkla kusmadan önce gelir.

Bulantı, başlı başına bir hastalık değildir. Spesifik olmayan bir semptomdur, yani hareket hastalığı, mide enfeksiyonu, migren , bazı kokular, gıda zehirlenmesi , safra kesesi hastalığı, çok yoğun ağrı, erken hamilelik, hazımsızlık, , bazı virüsler, kimyasal toksinler ve duygusal stres (korku) gibi birkaç olası nedenleri vardır. .

 • 700’den fazla bulantı nedeni var.
 • Sabah bulantısı olarak adlandırılan bulantı ve kusma, tüm gebeliklerin yarısından fazlasını etkiler.
 • Bulantı tipik olarak beyindeki ve omurilik sıvısındaki, pelvik ve karın organlarındaki veya iç kulaktaki sorunlardan kaynaklanır.
 • Anoreksiya nervoza gibi psikolojik durumlar mide bulantısına neden olabilir.
 • Birçok mide bulantısı vakası kendiliğinden düzelse de, bazıları altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.
 • Bulantı ve kusmayı tedavi eden ilaçlar antiemetikler olarak bilinir.
 • Mide bulantısı önleyici ilaçlar, ara sıra olmaktan ziyade düzenli olarak kullanmak daha iyi sonuç verir.
 • Bulantı genellikle cerrahi bir işlemden sonra ortaya çıkar.

Mide Bulantısının Nedenleri

Sabah bulantısı tüm hamile kadınların% 50’sinden fazlasında görülür. Bulantıların 700’den fazla sebebi olabilir fakat biz bazılarına odaklanacağız. Mide bulantısı gravidarumu olarak da bilinen sabah bulantısı ve kusma hamileliğe işaret edebilir.

Bulantı nedenleri hemen hemen her zaman vücudun bu üç bölümünün herhangi birindeki problemlerden kaynaklanır: beyin ve omurilik sıvısı, pelvik ve karın organları ve iç kulak.

Beyin ve Omurilik Sıvısı

Beyin veya omurilik sıvısı ile ilgili birçok hastalık ve durum vardır. Beyin ve omurilik sıvısı aşağıdakiler dahil birçok semptomdan biri olarak mide bulantısına neden olur:

 • Migren
 • Kafa travması
 • BEYİn tümörü
 • inme
 • Menenjit .Pelvik ve Karın Organları

En sık görülen pelvik / abdominal hastalıklar ve semptomlardan biri olarak bulantı yapan durumlar:

 • Hepatit
 • pankreatit
 • Engellenmiş / gerilmiş mide
 • Engellenen / gerilmiş bağırsak
 • GERD (gastroözofageal reflü)
 • Mide tahrişi
 • Bağırsak zarının tahrişi
 • Böbrek hastalığı
 • Safrakesesi rahatsızlığı
 • Gastroenterit – genellikle bir virüs kaynaklı
 • Kabızlık
 • Adet

İç Kulak Problemleri

İç kulak ile ilgili problemi olan hastalar, mide bulantısının yanı sıra baş dönmesi de yaşayabilir. İç kulak sorunları şunları içerir

 • Hareket hastalığı – örnekler arasında hava hastalıkları, araba hastalıkları, deniz hastalıkları, tren hastalıkları, lunapark oyuncaklarına bindikten sonraki “sıkıcılık” hissi olarak tanımlanabilir.
 • Labyrinthitis – genellikle bir virüsün neden olduğu bir iç kulak enfeksiyonudur. Hasta işitme ve denge problemi yaşayabilir.
 • İyi huylu pozisyonel vertigo – hastalar, genellikle başlarını hareket ettirirken ani bir öğürme hissi geliştirir. Vertigo’nun sık görülen bir nedenidir.Mide Bulantısının Psikolojik Nedenleri

Birkaç psikolojik faktör mide bulantısını tetikleyebilir. Bazı insanlar bulantısını başkasının kusmasını görerek yaşarlar. Örneğin; Tıp öğrencileri ilk defa otopsiye tanık olduklarında mide bulantısı, baş dönmesi ve hatta bayılma yaşayabilirler.

Harvard Health Publication’da yayınlanan bir makalede, kaygı halinin mide bulantısının, yanı sıra sersemlik, ishal ve sık idrara çıkma gibi ortak bir neden olduğunu açıklamıştır.

Aşağıdaki zihinsel hastalıklar / koşullar genellikle mide bulantısına neden olur:

 • Anoreksiya nevroza
 • Bulimia nervosa
 • Yaygın anksiyete bozukluğu
 • Sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi)

Depresyon

62.000’den fazla kişiyi içeren Norveç merkezli bir araştırmada, toplumdaki insanların yaklaşık% 12’sini etkileyen mide bulantısına sık görülen bir endişe ve depresyonun neden olduğu tespit edilmiştir.

Norveç’teki Haukeland Üniversitesi Hastanesi’nden MD ve Ph.D.’den Tone Tangen Haug ve ekibi General Hospital Psikiyatri dergisinde kaygı ve depresyonu olan hastaların sık sık mide bulantısı ve abdominal rahatsızlık gibi gastrointestinal semptomlar ile birlikte yaşadıklarını, asıl sorunun depresyon olduğunu bildirmişlerdir.

Kanser Tedavisi

Kanser tedavisinin ciddi yan etkileri olan bulantı ve kusma, hem hastanın tedavisini hem de yaşam kalitesini korumak için kontrol altına alınması gereken bir durumdur.

Bulantı ve kusma, kemoterapinin sık görülen yan etkileridir .

Tedavi alan kanser hastaları arasındaki kontrolsüz bulantı iştah kaybına, yemek borusunun yırtılmasına, dehidratasyona , yetersiz beslenmeye, kemik erimesine ve cerrahi insizyonların yeniden açılmasına neden olabilir.

Kanser hastaları için bulantının en sık nedenleri şunlardır:

 • Kemoterapide kullanılan ilacın türüne, dozajına, diğer ilaçlarla uygulanıp uygulanmamasına, ne sıklıkta verildiğine, nasıl uygulandığına ve bireysel hastaya bağlıdır.
 • Radyasyon tedavisi – özellikle beyni, karaciğeri veya gastrointestinal sistemi hedef alan tedavi mide bulantısına neden olur. Radyasyon dozu arttıkça mide bulantısı olasılığı da artar.

Bulantı ayrıca bağırsakları tıkayan bir tümörden de kaynaklanabilir .

Aşağıdaki faktörler, kanser hastasının bulantı ve kusma yaşama riskini artırabilir:

 • Önceki kemoterapi seanslarında bulantı ve kusma şiddetli ve sık ise
 • Kadın hastalarda kanser tedavisi sırasında ciddi bulantı riski daha yüksektir
 • Hastanın kabızlığı varsa
 • Opioidler gibi belirli ilaçları alıyor ise
 • Hasta çok endişeli ise
 • Bir enfeksiyon veya kan zehirlenmesi varsa
 • Hastanın böbrek hastalığı varsa
 • Sıvı / elektrolit dengesizliği varsa
 • Kanda fazla kalsiyum , dehidrasyon veya vücutta aşırı sıvı varsa

Mide bulantısı riski artar.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Çoğu durumda mide bulantısı kendi kendine geçen bir semptomdur. Mide bulantısına kusma eşlik ederse korkmayın; Vücudunuzun sizi hasta eden her şeyden kurtulmaya çalıştığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bazen bulantı (ve kusma) altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir .

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz ile görüşmelisiniz :

 • Karın ağrısı şiddetli ise
 • Kusmada kan varsa
 • Kusma 24 saatten fazla sürüyorsa
 • Mide bulantısı ve kusma ile birlikte baş ağrısı varsa
 • Boyunda şiddetli ağrı varsa
 • İdrarınız koyu ise ve idrara nadir çıkıyorsanız
 • ağız kuruluğunuz varsa özellikle doktora başvurmalısınız.

Küçük Çocuklar da Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve kusması olan çocukların yetişkinlerden daha fazla su kaybı riski vardır.

Çocuğunuzun mide bulantısı, kusması, ağız ve dudak kuruluğu, gözlerinin kanlanması, nefes alış hızının artması ve kalp atışlarının hızlanması durumunda hemen doktor tarafından görülmesi gerekir.

Genel olarak mide bulantınız geçmiyor ve yoğun yaşıyorsanız herhangi bir şey uygulamadan mutlaka doktorunuza görünün. Özellikle doktorunuza danışmadan kendi kendinize ilaç kullanmayın.

Mide bulantısı İngilizce, Hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer,  sinüzit mide bulantısı yapar mı,  Adet öncesi mide bulantısı olur mu? mide bulantısına iyi gelen şeyler,  mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir, çocuklarda mide bulantısı, mide bulantısı geçirme, mide bulantısı nasıl geçer