Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

1344

Günlük olarak düzenli moringa çayı içmenin birçok faydası var. Bunlar arasında kronik hastalıkların önlenmesi, vücuttaki iltihaplanmanın azaltılması, iyileşmenin hızlandırılması, sindirimin iyileştirilmesi , kognisyonun iyileştirilmesi, kanseri önleme, bağışıklığı artırma, diyabetik semptomları yönetme ve kalp rahatsızlıkları vardır.

Moringa son yıllarda büyük ilgi gördü ve Hindistan ve Pakistan'daki  bilimsel ismi Moringa oleifera olan  bu küçük ağaçlar üzerine büyük miktarda araştırma yapıldıBu kök bitkinin hemen hemen her kısmı, bazı tıbbi amaçla ve yemeklerde kullanılabilir. Moringa'nın besin değerlerinin yüksek olması ve yaprakların kurutulduğunda dahi bu besin değerlerini tutabilmeleri nedeniyle, moringa çayı dünyanın diğer bölgelerinde de son derece popüler hale gelmektedir.

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Moringa çayı içmek, kanser, artrit , gut , mide rahatsızlığı, ishal , mide bulantısı, Alzheimer hastalığı, diyabet , kalp rahatsızlıkları ve hatta soğuk algınlığı gibi bir dizi rahatsızlığı olan kişilere yardımcı olabilir . Bu faydalar büyük ölçüde yüksek seviyelerde C vitamini , protein, potasyum , kalsiyum , A vitamini ve çaydaki flavonoid ve polifenolik antioksidanların bir miktarından kaynaklanmaktadır.

1.Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek düzeyde askorbik asit ve diğer antioksidanlar içermesi bu çayı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı korumak amacıyla tüketilebilir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve oksidatif stresiyavaşlatan bir antioksidan ve bunun sonucu olarak zayıflamış bağışıklık sistemini harekete geçirir . Kronik hastalıklar açısından, çalışmalar moringa çayının kanser riski ve diğer kronik hastalıklar üzerinde de etkili olabileceğini göstermiştir.

2.Sindirimi Kolaylaştırır

Bu çayın iltihap önleyici özelliği, mide rahatsızlıklarını azaltıcı, ishal ve kabızlığı önleme özelliği bulunmaktadır. Antibakteriyel etkileri ile bağırsak florasının yeniden dengelenmesine yardımcı olabilir, böylece bağırsaklarınız daha verimli çalışır, aşırı gaz , kramp ve şişkinlik giderilir .

3.Kardiyovasküler Sorunları Azaltır

Potasyum, arterlerde ve kan damarlarında gerginliği azaltabilen bir vazodilatatör olduğundan, potasyumun önemli bir içeriği bu çayı kan basıncını düşürmek için mükemmel kılar. Bu,  ateroskleroz gelişme riskini azaltmanın yanı sıra kalp krizi veya felç geçirme riskini azaltabilir . Moringa çayı ayrıca vücut ve zihin rahatlatmaya yardımcı olan rahatlatıcı bir kaliteye sahiptir.

4.İyileşme Hızınızı Artırır

C vitamini sadece bağışıklık sistemi için değil aynı zamanda vücutta yeni hücrelerin oluşturulması için de iyidir . Yüksek seviyelerde askorbik asit, özellikle bir yaralanma veya uzun süreli hastalıktan kurtulan biri için daha fazla kolajen oluşturma ve daha hızlı iyileşme anlamına gelir.

5.Bilincinizi Açar, Beyni Geliştirir

Moringa çayında bulunan antioksidanlar, diğer nöroprotektif vitaminler ve besinler de bu çayın gerçek bir beyin güçlendirici olmasını sağlar. Araştırmalar moringa çayının hafıza ve bilişsel gücü etkileyebilecek nörotransmitter seviyelerini düzenleme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Flavonoidler ve polifenoller ayrıca beyindeki oksidatif etkinin azaltılmasına yardımcı olur, böylece plak birikimini ve beta-amiloidin birikmesini önlerler.

6.Diyabeti kontrol eder

Moringa tozunun (ve çayın) bazı kan şekeri ve kolesterol düşürücü etkileri vardır, bu da diyabet riski altında olan veya zaten bu durumdan muzdarip kişiler için bu çayı önemli kılar. Kolesterol ve kan basıncını düşürerek, diyabet geliştirme olasılığınız azalır. Kan şekeri regülasyonu ayrıca diyabetiklerin daha normal ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olur .

7.Enflamasyonu azaltır

Öncelikle bir anti-inflamatuar çay olarak bilinen moringa, vücuttaki doku ve hücrelerin inflamasyonunu azaltmak, ağrıyı, kronik ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını gidermek, aynı zamanda gut, mide rahatsızlıkları, baş ağrıları ve ateş gibi rahatsızlıkları gidermek için mükemmeldir . Moringa'nın birçok ülkede “her şeyi tedavi eden bitki” olarak görülmesinin ana nedenlerinden biri budur.

Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

1 tatlı kaşığı kurutulmuş moringa yaprağı (ezilmiş / karıştırılmış)

1 su bardağı sıcak su

1 tatlı kaşığı bal

  • Adım 1 -  Kuru moringa yapraklarından bir tutam bir fincan içine koyun.
  • Adım 2 - Sıcak su ekleyin ve çayı 3-5 dakika kadar dinlenmeye bırakın
  • Adım 3 - Tatlanıdırmak için bal ekleyin

Not:  Moringa çayını, sıcak ve soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Moringa Çayı'nın Yan Etkileri

moringa çayının yan etkileri şunlardır:

Mide ekşimesi,

Mide bulantısı,

İshal yapabilir.

Hamilelerin kullanması kesinlikle tavsiye edilmez.