Saç ve Cilt Sağlığınız İçin Keten Tohumunun 17 Mücizevi Faydası

1647Kadınlar için, cilt ve saç bakımı daha da güzelleşmak için vazgeçilmezdir. Normal cilt ve saç bakımı için ne kadar para harcadınız? Parlayan ciltler ve kusursuz parlak saçlar için ne kadar zaman harcardınız? Keten tohumlarının cilt ve saç için pek çok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Evet, keten tohumları cildinize ve saçınıza bakım yapmanın en kısa ,en ucuz ve en etkili yollarından biridir.

Keten Tohumu Nedir?

Yüzyıllar boyu, keten tohumları yetiştirildi ve tüketildi. Modern dünyada, keten tohumları, omega 3 yağ asidi içeriği ve doğal elyaf kaynağı olması nedeniyle süper gıdalardan biri olarak bilinir. Keten, Linum cinsinden , bilimsel adı Linum usitatissimum olan bitkidir . İki çeşit keten tohumu vardır. Bunlar; sarı veya altın renkli tohumlar ve kahverengi tohumlardır. Kahverengi keten tohumu, en çok bilinen keten tohum çeşididir, çünkü sarı renkli keten tohumları, diğer kahverengi çeşidiyle karşılaştırıldığında omega 3 yağ asidi açısından nispeten düşüktür.

Keten Tohumlarının Cilt ve Saç İçin Faydaları

Keten tohumlarının cilt ve saç bakımında doğal bakım olarak kullanılmasının başlıca nedeni, olağanüstü yağ içeriğidir. Keten tohumu yağı içmenin birçok sağlık faydası vardır ve keten tohumlarından ekstrakte edilen yağ, pişirme için kullanılan en eski ticari yağlardan biridir. Sadece yağ değil, magnezyum, manganez, demir ve tiamin gibi bazı vitaminler ve minerallerle  de doludur. Bitki kökenli omega 3’ün başlıca kaynaklarından biri olan keten tohumlarını hem cilt hem de saç bakımı için iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Aşağıda, Keten Tohumlarının bilmeniz gereken cilt ve saç için faydalarının listesini sizler için derledik.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

1. Mükemmel Antioksidan Kaynağıdır

Lignan olarak iyi bilinen keten tohumlarında bulunan antioksidan içeriği; östrojene benzer organik bir bileşiktir ve aynı bileşiği içeren diğer bitkilerden yaklaşık yüzde 75-80 oranında oldukça yüksek miktarda bulunur.

2.Bitkisel esaslı Omega 3 yağ asidi kaynağıdır

Deniz ürünleri ve balık yağı alerjisi olanlar keten tohumlarından alabilir. Keten Tohumları Omega 3 yağ asitleri barındırdığından dolayı sağlığınız açısından faydaları oldukça fazladır. Daha sağlıklı, canlı ve parlak bir cilde sahip olmak için yiyeceklerde tüketebilir yada doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.

3.DHT (Dihidrotestesteron) Seviyesini Düşürür

Sağlıklı ve parlak cilde sahip olmak için, DHT seviyesini nasıl azaltacağınızı bilmelisiniz. Neyse ki keten tohumlarında bulunan lignanlar doğal olarak DHT seviyesinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

4.Ciltteki Yara ve Yara İzlerinin İyileşmesini Hızlandırır

Hiç kimse yara izi istemez, hızlı iyileşme aslında cildin daha fazla hasar görmesini önlemek için anahtardır. Keten tohumları, daha fazla veya kalıcı hasarı önlemek için cildin iyileşmesini hızlandırmada yardımcı olabilecek birkaç özellik içerir.

5.Doğal Cilt Nemlendiricisidir

Cilt nemlendirici ürünleri için dünyada oldukça para harcanmaktadır. Bunun en ucuz, etkili ve doğal yolu keten tohumu yağıdır. Keten tohumu yağını nemlendirici olarak doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz

6.Cilt Kanserini Önler

Nasıl kanseri , özellikle cilt kanseri önlemek için doğal yollarla keten tohumları geçer. Omega 3 yağ asidi yararları ve antioksidanların kombinasyonu, kanserli hücrelerin büyümesini durdurmak için mükemmeldir.

7.Akneler İçin Doğal Çözümdür

Özellikle hormonal olduğunda aknelerden kurtulmanın kolay bir yolu yoktur . Bununla birlikte, keten tohumları yağı enfekte bölgeye uygulamak, keten tohumlarında bulunan anti-inflamatuar özelliklerden dolayı şişmeyi azaltmada yardımcı olabilir.

8.Cildinizi Canlı ve Parlak Tutar

Diyetinize keten tohumunu ekleyerek sadece sağlıklı kilo vermede değil aynı zamanda cildiniz için de çokça faydalı olan omega 3 yağ asidi içeriği nedeniyle cildin parlaklığını sağlayabilir yada artırabilirsiniz..

9.Kırışıklıkları Azaltır

Kırışıklıkları azaltmanın anahtarı, cildinizin düzenli olarak nemlendirildiğinden ve cilt hücresi rejenerasyonlarını optimize ettiğinden emin olmaktır. Keten tohumları yağı, cildinizi dışarıdan bakım için doğal nemlendiricidir ve lignanlar içerisindeki hücre yenilenmesini optimize etmek için serbest radikallerle savaşacaklardır.

10.Deri Döküntülerini Önler

Cilt kızarıklığına neden olan bir çok faktör vardır. Çok kaşıntılı, kırmızı ve çok rahatsız edici olabilir. Keten tohumu yağı kullanarak etkinin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

11.Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Güneş yanıkları karşı acıyı hafifletmek ve hızlıca yanığı gidermek için keten tohumu yağı kullanabilirsiniz.

12.Doğal Cilt Yüz Maskesi ve Ovucu

Keten tohumlarını öğütün ve keten tohumu yağı ile karıştırarak kür oluşturun. Oluşturduğunuz bu kürü cilt maskesi olarak uygulayabilirsiniz.

13.Saç Kırılmasını Azaltır Saçlarınızı Kuvvetlendirir

Keten tohumları mineraller bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı saç kırılmasının azaltılmasının da oldukça etkilidir ve saçlarınızı kuvvetlendirir.

14.Kepeğe Karşı Etkilidir

Keten tohumlarında bulunan anti-inflamatuar özellikler, sebum üretimini uyarır ve kepekleri doğal olarak önler.

15.Saç Büyümesini Hızlandırır

Omega 3 yağ asidi ve çinko kombinasyonu, saç dökülmesi veya saç kırılması problemi olanlar için mükemmel etkilidir. Saçlarınızın hızlıca büyümesini sağlar.

16.Saç Dökülmesini Önler

Çok geç olmadan önce günlük diyetinize keten tohumları ekleyerek saç dökülmesini önleyebilir ve sonrasında doğal saç bakımı için keten tohum yağı kullanabilirsiniz.

17.Erkeklerdeki Kellik Riskini Azaltıyor

Özellikle erkeklerde oldukça yaygın olarak görülen kellik içinde etkili olan keten tohumları bu riski azaltır.

Keten Tohumunun Yan Etkileri

Keten tohumu, sağlıklı yağlar ve lif bakımından mükemmel bir kaynaktır. Bu nedenle diyetinizde çok fazla miktarda sağlıklı yağ ve lif tüketmek aşağıdaki gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir:

  • Keten tohumu, lif açısından zengin olduğundan dolayı yemeklerinize ekstra yüksek lifli keten tohumları eklerseniz, şişkinlik ve gaz gibi nedenler ortaya çıkabilir.
  • Keten tohumlarını kullanmadan önce alerjiniz olmadığından emin olun. Kaşıntılı cilt, kızarıklıklar veya iltihap gibi alerjik belirtiler ortaya çıkarsa derhal doktorunuzla görüşmelisiniz.
  • Yüksek dozajda keten tohumları alan birkaç vakada hormonal dengesizlik görülmüştür.

En iyi sonucu elde etmek için, keten tohumu ve yağını doğrudan ve yemeklerinizde kullanmalısınız. Ekstradan çok fazla tüketmemelisiniz. Yukarıda bahsedilen keten tohumu faydaları sadece cilt ve saçlar için derlenmiştir. Keten Tohumu ve Keten Tohumu Yağının yukarıdaki faydaları buzdağının yalnızca görünen tarafıdır. Keten Tohumunun Faydaları saymakla bitmiyor. Bunun için sizlere diğer faydalarını farklı başlıklar altında derleyeceğiz.

Sağlıcakla kalın, şifa olsun….