Soğanın Faydaları Saymakla Bitmiyor! İşte Soğanın 13 Mucizevi Faydası

1407

Soğanların faydaları saymakla bitmiyor. Soğan, kanser , kalp rahatsızlıkları ve diyabet dahil olmak üzere bir çok hastalığın tedavi edilmesinde ve önlenmesinde rol oynar . Ayrıca soğuk algınlığı, astım , bakteriyel enfeksiyonlar, solunum problemleri , anjina ve öksürüğü de tedavi eder. Soğanların ayrıca kan emici böcekleri de kovdukları bilinmektedir.

Soğan Nedir?

Soğanlar, Allium cepa’nın bilimsel sınıflandırmasına sahip sebzelerdir  . İnsan vücudunda bulunan serbest radikalleri nötralize etmede çok etkili olan bir dizi antioksidan bileşik içerirler. Binlerce yıldır tıbbi amaçlı kullanılırlar.

Soğanlar, 7000 yıldan fazla bir süredir insan beslenmesinde temel bir bitki olmuştur. Tarih boyunca, soğanlara çok önem verilmiştir. Soğana olan bu hayranlık soğanın çok yönlü kullanılmasından ve sağlık açısından mucizevi faydaları olduğundandır.

Soğanın antibakteriyel özellikleri vücuttaki mikropları kırmada çok etkilidir. Soğan bitkileri nemli toprakta yetiştirilebilir. Soğanlar, dünyanın dört bir yanındaki mutfaklardaki birçok mutfak preparatının önemli bir bölümünü oluşturur ve aynı zamanda diğer sebzeler ve bitkiler etrafında iyi yetiştikleri anlamına gelen ‘refakatçi bitkiler’ olarak da bilinirler.  Sağlığınız açısından mutlaka her gün tüketmenizde fayda vardır.

Soğanların eski çağlardan beri iyileştirici değeri olduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü bile,   iştahsızlık çeken ve ateroskleroz hastası olan kişiler için yararlı olduklarını teyit etmektedir . Sağlık uzmanları, soğanların kronik astım, alerjik bronşit ve soğuk algınlığı ile ilişkili öksürük sendromları olan hastalar için büyük bir rahatlama sağladığını kabul etmişlerdir.

Soğanın Besin Değerleri

Soğanlar, içerdikleri besinler, vitaminler , mineraller ve organik bileşikler nedeniyle tıbbi alanda çok büyük bir değere sahiptir . Bunlar sülfürik bileşiklerin ve kuersetin varlığını da içerir . Bu sebzeler, aynı zamanda, mineral bileşenleri olan kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, selenyum ve fosfor açısından mükemmel bir kaynaktır. Soğan ayrıca C vitamini , B6 vitamini , ve diyet lifi bakımından da zengindir.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan, böyle bir adaptif bitki olmak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli bir besin kaynağıdır. Soğanların en değerli ve iyi bilinen sağlık faydalarını inceleyelim.

Ağız bakımı

Dişlerde diş çürümelerini ve oral enfeksiyonları önlemek için sıklıkla kullanılır . Ham soğanların 2 ila 3 dakika çiğnenmesi, ağız bölgesinde, boğazda ve dudaklar gibi ağzı çevreleyen bölgelerde bulunan tüm mikropları potansiyel olarak öldürebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğanlarda önemli miktarlarda bulunan fitokimyasallar, vücuttaki C vitamini için uyarıcı görevi görür. C vitamini, hastalıklara ve hastalıklara yol açabilecek toksinlere ve çeşitli yabancı cisimlere karşı savaşarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Soğanda ise C Vitamini bol miktarda bulunur.

Kalp Hastalıklarını Önleyebilir

Soğanlar, kırmızı kan hücrelerinin kümeleri oluşturmasını önleyen kan tinerleri olarak da bilinen antikoagülanlar olarak işlev görür. Bu bloklar ve pıhtılar kalp rahatsızlıklarına veya kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir.

Diyabet Yönetimi

Soğanlar, gıdalarda nadiren görülen nispeten olağandışı bir mineral olan krom içerir . Krom, vücudun kan şekeri düzeylerini yönetmesine yardımcı olur ve kaslara ve vücut hücrelerine yavaş, kademeli bir glikoz salınımı sağlar. Bu nedenle, soğan yemek diyabetik hastalar için hayati olan kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Böceklere ve Böcek Isırıklarına İyi Gelir

Bal arısı sokmalarından kaynaklanan acıyı azaltmak için soğan suyunu uygulayabilirsiniz. Taze soğan suyu veya ezmesi  , böcek ısırıkları ve akrep sokmaları üzerindeki harici uygulamalar için kullanılabilir  . Soğanların kokusu da böceklerin kaçmasına neden olur, bu yüzden böcek kovucu olarak ta kullanılabilirler.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Soğanlar, kanserli hücrelerin gelişimini ve yayılmasını başarıyla önleyen aktif bileşikler açısından zengindir.  Kanser yayılımının önlenmesi veya azaltılmasıyla tutarlı bir şekilde bağlantılı olan çok  güçlü birantioksidandır.

Soğanlarda bulunan C vitamini, aynı zamanda vücuttaki serbest radikallerin varlığını ve etkisini azaltabilen güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın kimyasal yan ürünleridir ve sağlıklı hücrelere kanserli hücrelere dönüşmesine neden olabilirler. Bu nedenle, bu serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar açısından zengin yiyecekler olarak herkes için faydalıdır.

Kulak Ağrılarını Hafifletir

Birkaç damla soğan suyu, kulak ağrısından muzdarip olan bireyler için son derece faydalı olabilir . Kulaktaki çınlama içinde bir parça pamuğa çekilen soğan suyu kulağa damlatmak suretiyle uygulanabilir.

Cilt bakımı

Bal veya zeytin yağı ile karıştırılan soğan suyu ciltteki akneler ve cilt semptomları için en iyi tedavi yöntemi olduğu söylenir. Ayrıca, doğada anti-enflamatuardır, dolayısıyla aktif bileşikler sayesinde akne gibi cilt durumlarıyla ilişkili olan kızarıklığı ve şişmeyi azaltabilir. Soğanlar ayrıca, ağrı, gut hastalığı ve artrit gibi rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur .

Öksürüğü Hafifletir

Soğan suyu ve balın eşit bir karışımını tüketmek boğaz ağrısını ve öksürük semptomlarını hafifletebilir.

Sex Hayatınızı İyileştirir

Soğanların sağlıklı bir cinsel yaşam için dürtüyü artırdığı söylenir . Bir çorba kaşığı zencefil suyu ile birlikte günde üç kez alınan bir çorba kaşığı soğan suyu , libido ve cinsel dürtüleri artırabilir.

Anemi Tedavisinde Kullanılır

Demir eksikliği olarak bilinen Anemi hastalığına çözüm olarak her gün yemeklerinize soğan eklemek faydalı olacaktır.

Mide Ağrısını Rahatlatır

Soğan,  mide ve ilgili mide sendromlarını rahatlatan antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu, onların içinde bulunan saponinlerden kaynaklanır. Bu saponinler, mide rahatsızlıklarının devam etmemesi için bağırsaklarınızın açık ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan anti-spazmodik özelliklere sahiptir.

İdrar Yolu Rahatsızlıklarına İyi Gelir

İdrar yaparken yanma hissi yaşayanlar için soğan, hatırı sayılır bir rahatlama sağlayabilir. Bu durumdan muzdarip insanlar 6 ila 7 gram soğan ile kaynatılmış su içmelidir.

Soğanlar, tümör tedavisinde, inatçı öksürük ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır. Pratisyen hekimler bu bitki formunu çeşitli metabolik bozukluk ve hastalıkları rahatlatmak için mükemmel bir ev ilaçı olarak görürler. Ayrıca uzmanlar Soğan tüketiminin mide ve meme kanserinin önlenmesine yardımcı olabileceğini belirtmektedir .

Astımı Rahatlatır

Tıbbi çalışmalar, bu sülfürik bileşiklerin astım koşullarına yol açabilecek biyokimyasal zincir oluşumlarını durdurduğunu ortaya çıkarmıştır . Soğanların sülfürik içeriği şiddetli öksürüğe maruz kalan bir hastada balgamın erimesini kolaylaştırır. Taze soğan suyu, bilincini yitirmiş hastalar için, anında canlılık ve enerjiye neden olabilecek solunum açma özelliklerinden dolayı tavsiye edilir.

Her ne kadar sizler için bunları araştırmış olsak ta rahatsızlıklarınız için mutlaka bir doktora görününüz.